Zašto Menadžment u kulturi i kulturnom turizmu?
Zainteresirani ste za umjetnost, glazbu, kazalište, knjige, film, baštinu, kulturu općenito? Maštate da budete menadžer uspješnog benda ili poduzetnik koji će otvoriti tvrtku u području kulturnih i kreativnih industrija i turizma? Želite biti ključna osoba u razvoju kulturno-turističkog proizvoda destinacije ili vođenju projekata? Ne znate kako iskoristiti svoj kreativni potencijal?
Ako ste samo na neka od tih pitanja odgovorili pozitivno, onda je Menadžment u kulturi i kulturnom turizmu baš za vas! Ovo jedinstveno usmjerenje obrazuje za profesiju koja pokreće kreativnu i kulturnu industriju kao jednu od vodećih razvojnih sila svjetskog gospodarstva. Cilj usmjerenja je osposobiti kvalificirane i stručne menadžere za rad u području kulture i kulturnog turizma u Republici Hrvatskoj koji će se uspješno uključiti na tržište rada kao kreativni poduzetnici ili nositelji razvoja kulturnih institucija, turističkih organizacija i organizacija civilnog društva.
Promotivnu brošuru Menadžmenta u kulturi i kulturnom turizmu možete pogledati OVDJE!
Što radi menadžer u kulturi i kulturnom turizmu?
Djelatnost menadžera u kulturi i kulturnom turizmu obuhvaća prepoznavanje i promicanje kulturnih praksi i umjetničkog stvaralaštva, očuvanje i širenje značenja i vrijednosti kulturnih dobara te stvaranje i produkciju novih kulturnih i kulturno-turističkih proizvoda. Menadžeri u kulturi i kulturnom turizmu rade kao menadžer-poduzetnik, menadžer-producent, menadžer festivala, menadžer revitalizacije kulturnih dobara i tome slično. Uz menadžerske, u kulturi i kulturnom turizmu postoje i brojne znanstvene, istraživačke, administrativne i animacijske (medijacijske) profesije poput: administratori u kulturi i kulturnom turizmu, istraživači kulturnog i turističkog razvoja, animatori u kulturi i kulturnom turizmu, voditelji i koordinatori projekata u različitim područjima kulturnih i kreativnih industrija, stručni suradnici i konzultanti kulturnih centara, pučkih otvorenih učilišta i centara za mlade, nezavisni kreativni poduzetnici i slobodni suradnici, voditelji i koordinatori projekata u organizacijama civilnog društva.
O programu
Uz kolegije namijenjene stjecanju temeljnih ekonomskih znanja, studij sadrži i niz kulturologijskih predmeta koji, uz praktičan rad, osposobljavaju menadžere za stručan rad u području kulture i kulturnog turizma bilo u javnom ili privatnom, profitnom ili neprofitnom sektoru. Stručni prvostupnik / stručna prvostupnica ekonomije, po uspješnom završetku stručnog studija Poslovanje i upravljanje, smjer Menadžment u kulturi i kulturnom turizmu, moći će demonstrirati razumijevanje različitih pojavnosti kulture i njihovog međuodnosa s društvom te tema kao što su upravljanje i organizacija u institucijama i na projektima iz područja kulture i kulturnog turizma, odnos kulture i gospodarstva, financije i računovodstvo, digitalni marketing i odnosi s javnošću, informacijske tehnologije i alati u suvremenom poslovnom upravljanju.
Studenti/studentice će moći primijeniti znanje pri izradi i provedbi poslovnih planova, projekata i/ili programa u kulturi i kulturnom turizmu, analizi i vrednovanju ostvarenih poslovnih rezultata, upravljanju i donošenju poslovnih odluka te pri upotrebi informatičke tehnologije u poslovnim procesima. Na studiju će steći vještine komunikacije u poslovnom okruženju i za poslovno odlučivanje, za donošenje zakonitih, stručnih i etički korektnih poslovnih odluka. Isto će tako naučiti prezentirati informacije, ideje i probleme, kao i njihova rješenja vezana za poslovanje institucija ili realizaciju projekata u kulturi i kulturnom turizmu. Profesori sa svojim studentima/studenticama razvijaju vještine učenja nužne za cjeloživotno učenje, kao i za nastavak studija.
Kreativne radionice i praktična nastava
Naši studenti Menadžmenta u kulturi i kulturnom turizmu poznati su po sudjelovanju u mnogim kreativnim radionicama i projektima, pa su tako sudjelovali u projektu postavljanja izložbe Zaš niš ne znamo o Jelici Jug?, u projektu revitalizacije tvrđave Klis, projektu Baltazar bez brkova, a redovito rade projekt Baltazar dnevni boravak gdje ugošćuju mnoga eminentna imena iz područja kulture i kreativnih industrija. Nastava se ne odvija samo u učionicama, već i izvan nje. Terenska nastava u kojoj studenti posjećuju kulturne ustanove, sudjeluju u kulturno – turističkim projektima i usvajaju praktična znanja od stručnjaka iz područja, neizostavni je dio nastavnog procesa. Također, studenti sudjeluju i u organizaciji te realizaciji Festivala kulture i komunikacija.