18/11/2015

Gostovanje u zemlji Sulejmana Veličanstvenog

Naša profesorica mr. sc. Ines Jemrić Ostojić ovaj je semestar zaprešićke učionice nakratko zamijenila onima u Istanbulu. Naime, zahvaljujući Erasmus+ programu mobilnosti nastavnika početkom svibnja gostovala je na Beykent Üniversitesi.

Na svojim predavanjima ugostila ju je dr. Aysen Akyuz, izuzetno draga i srdačna profesorica, zahvaljujući kojoj je, kako napominje, njezin boravak u Istanbulu bio još ljepši.

„Istanbul, najveći turski grad s otprilike 14,5 milijuna stanovnika, veličanstven je po mnogočemu. Taj transkontinentalni grad, dijelom u Europi, dijelom u Aziji, ekonomsko je, kulturno i povijesno središte Turske. Smješten između Mramornoga i Crnoga mora te rascijepljen Bosporom, grad je to bogate povijesti, jedinstvenih povijesnih znamenitosti i očaravajuće ljepote.

Istanbul je 2010. godine proglašen europskom prijestolnicom kulture, a danas se s više od 12 milijuna posjetitelja godišnje smjestio među pet najposjećenijih turističkih destinacija na svijetu. To ne čudi jer taj fascinantni grad nudi za svakoga ponešto: bogat noćni život u klubovima i barovima oko trga Taksim, izuzetnu gastronomsku ponudu temeljenu na otomanskoj kulinarskoj tradiciji, romantičnu vožnju Bosporom, očaravajuće šetnje kroz četvrt Sultanahmet, kulturne znamenitosti koje su dio UNESCO-ove liste kulturne baštine, opuštajuće parkove i hektične bazare. Turci su spoj tradicionalnoga i modernoga pretvorili u uspješan turistički proizvod začinjen izuzetnom gostoljubivošću i susretljivošću.

Početkom svibnja zahvaljujući Erasmus + programu mobilnosti nastavnika gostovala sam na Beykent Üniversitesi. Sveučilište je osnovano 1997. godine te danas na ukupno osam fakulteta studira oko 18 000 studenata. Nastava se izvodi na turskom i engleskom jeziku jer značajan broj studenata čine upravo studenti na razmjeni. U sklopu Sveučilišta djeluju i četiri strukovne škole, dva instituta, tri istraživačka centra te centar cjeloživotnoga učenja.
Na svojim me predavanjima ugostila dr. Aysen Akyuz, izuzetno draga i srdačna profesorica zahvaljujući kojoj je moj boravak u Istanbulu bio još ljepši. Studentima preddiplomskoga studija održala sam predavanja koja su bila izuzetno dobro prihvaćena. Predavanje o kulturnoj participaciji mladih potaklo je vrlo živu raspravu o važnosti čitanja te utjecaju informacijsko-komunikacijskih tehnologija na kulturne navike mladih, dok je predavanje o utjecaju turskih sapunica na suvremenu hrvatsku kulturu izmamilo čuđenje prisutnih o „novom turskom osvajanju Europe“ kroz popularnu kulturu.

Iskustvo je na Erasmusu neprocjenjivo te se radujem novomu natječaju dogodine. Raduje me i „navala“ Turaka u idućoj akademskoj godini jer su svoj dolazak na naše Veleučilište najavili i profesori i studenti!“